Daha sağlıklı bir yaşam için sevgiyle yapıldılar...
Merhaba,


Merhaba,


Ben Erkut Abda,
Uzun yıllar perakende sektöründe farklı görevlerde çalıştım ve bu zaman zarfında farkettim ki mutfakta vakit geçirmek hepsinden daha keyifliydi. Karar verdim, hobimi işim yapmak için profesyonel aşçılık eğitimi aldım. Geceli gündüzlü, farklı işletmelerde ve mutfaklarda geçen altı yıl sonunda artık mutfak şefiydim.
Eşimin Çölyak rahatsızlığının kariyerime yön vereceğini o günlerde farketmemiştim. Eşimle birlikte altı yıl önce glutensiz ürünlerle beslenmeye başladıktan sonra hazır gıda sektörünün Çölyak ve Gluten / Gliadin alerjisine yönelik henüz sağlıklı ürünler sunmadığını, bu konuda yeteri kadar bilinçli olunmadığını farkettim.
Küçük bir örnek vermem gerekirse, ev dışında yediğimiz tel şehriyeli pirinç pilavındaki gluten tehlikesinin maalesef farkına varılmamaktadır. Fritözdeki yağın kontaminasyon yani çapraz buluşmaya sebep olacağı ya da şiş kebap hazırlarken lavaş ekmekle şişteki etleri tabağa sıyıran ustamızın 'bu yemekte ekmek yok ki' yaklaşımı ve bir restoranda yemek yediğiniz zaman konu ile ilgili hassasiyetinizi garsonlara anlatırken onların gözünde 'kaprisli müşteri' durumuna düşmeniz de cabası... Bu örneklerden daha fazlasını yaşadığımız için oldukça tecrübe sahibi olduğumuzu söyleyebilirim.
Tüm bunlar yetmezmiş gibi, evdeki beslenme alışkanlıklarımızı değiştirdikten sonra piyasadaki bazı glutensiz ürünlerin damak zevkimize uymadığını da çok geçmeden farkettik. Alıştığımız lezzetlerden vazgeçmemek için kendi mutfağımızda sayısız yeni deneme sonunda kendi özel reçetelerimi ve tariflerimi hazırladım.
İşte tüm bu anlattıklarım, beni bu alanda faydalı birşeyler yapmaya yönlendirdi. Bu amaçla, glutensiz gıdalarla sağlıklı beslenmek isteyen tüketiciler için mutfak şefliği görevimi bırakıp yeni ürünler geliştirmeye yöneldim ve nihayet Glutensiz Ürünler Atölyesini kurmaya karar verdim.
Biz şimdi ailece hem bu gıdalarla besleniyoruz, hem de bu durumdan muzdarip Çölyak tanısı konmuş Gluten / Gliadin alerjisi olanların aradıkları tat ve lezzetleri sunmaya çalışıyoruz.
Umuyor ve diliyoruz ki doktorlarımız, çölyak dernekleri ve bilinçli tüketiciler sayesinde toplumun ve üreticilerin bu konudaki hassasiyeti günden güne artacaktır. Sizlerin de fikirleri, önerileri ve ihtiyaçları bizim için çok önemli. Bizlerle paylaşırsanız, taleplerinizi yeni reçetelerle ürün yelpazemize ekleyebilir, varsa eksiklerimizi daha hızlı tamamlayabiliriz.
Çölyak bizim için hastalıktan ziyade, daha sağlıklı bir yaşam biçimi oldu.
Hepinize sağlıklı günler dilerim.
Erkut Abda
Glutensiz Ürünler Şefi